Woda jest niezbędna do życia, dlatego dbałość o jej jakość jest kluczowa. W sprawie jakości wody przeznaczonej do picia z wodociągu można zgłosić się do odpowiednich instytucji, jednak w przypadku wody z własnego ujęcia jest nieco inaczej. To właściciel studni powinien pamiętać o terminach badania wody i pobierania próbek do badań mikrobiologicznych. Dowiedz się więcej na temat badań tego typu.
1. Badanie wody — na czym polega?
2. Co wykrywa badanie wody ze studni?
Profesjonalne badanie wody jest kluczowe do stwierdzenia, czy doszło do zanieczyszczenia ujęcia. Bez regularnych badań niemożliwe jest sprawdzenie, czy woda może być używana do picia i gotowania, czy też konieczne jest odkażenie studni. Badanie fizykochemiczne umożliwia wykrycie najpoważniejszych źródeł skażenia i ograniczenie użycia wody, która nie spełnia wymagań jakościowych. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o badaniach mikrobiologicznych wody.
Badanie wody — na czym polega?
Badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody polega na pobraniu próbki cieczy i zbadaniu jej w laboratorium. Do badania wykorzystuje się specjalne odczynniki i wirówki, które sprawdzają zawartość osadów i metali ciężkich, niebezpiecznych związków chemicznych i bakterii oraz pierwotniaków. Woda jest badana zgodnie z wszystkimi wymogami sanepidu i rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Pozytywny wynik badania oznacza, że ciecz spełnia wszelkie wytyczne bezpieczeństwa i może być wykorzystywana do picia, gotowania, mycia, prania i pojenia zwierząt.
Badanie wody jest szybkie i proste. Próbka pobierana do badania nie wymaga specjalnego przygotowania przed przewiezieniem do laboratorium. Badanie wykrywa zanieczyszczenia wody w ciągu kilku godzin od pobrania próbek. Dzięki temu można szybko przejść do uzdatniania wody i rozwiązać problem zanieczyszczenia ujęcia.
Co wykrywa badanie wody ze studni?
Próbki wody przeznaczone do badania w laboratorium są sprawdzane za pomocą różnych odczynników. Dzięki temu badanie wody wodociągowej i ze studni umożliwia wykrycie metali ciężkich, np. ołowiu, rtęci i innych pierwiastków, które szkodzą zdrowiu. Laboratorium sprawdza również twardość wody, która ma kluczowy wpływ na osadzanie się kamienia w czajnikach, ekspresach do kawy i innych urządzeniach. Ponadto podczas badania laboranci kontrolują ilość bakterii, które mogą wywołać biegunki, wymioty i inne choroby. Podobnie jest w przypadku pierwotniaków, których obecność w wodzie uniemożliwia stosowanie wody w celach sanitarno-bytowych. Laboratorium ocenia również, czy studnia po uzdatnieniu może służyć do dalszego użytkowania.