W sobotę 26 listopada policjanci drogówki z garnizonu stołecznego przeprowadzali działania prewencyjno – kontrolne pod nazwą „BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2022”. Na drogach powiatu grodziskiego tego dnia funkcjonariusze ujawnili 35 wykroczeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości jazdy. Poprzez tego typu działania policjanci zwracają uwagę kierujących pojazdami na ryzyko spowodowania wypadku, którego przyczyną może być nieprzestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości.

Na drogach nie brakuje kierujących, którzy w rażący sposób lekceważą przepisy prawne, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, do jakiej tragedii mogą doprowadzić. Kierowca, który nie stosuje się do określonych przepisami ograniczeń prędkości, a także porusza się z prędkością niezapewniającą panowania nad pojazdem lub z prędkością niedostosowaną do warunków, w jakich ruch się odbywa, zagraża nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku zdarzenia z udziałem pieszego, czy rowerzysty, dla których nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierującego może spowodować poważne obrażenia ciała, a często nawet zmniejsza szanse na przeżycie..

W ostatnią sobotę policjanci ruchu drogowego całego garnizonu stołecznego prowadzili kolejne działania, mające na celu egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości jazdy. Podczas licznych kontroli na drogach powiatu grodziskiego funkcjonariusze tego dnia ujawnili 35 osób, które popełniły wykroczenia w tym zakresie. Kierowcy zostali ukarani mandatami i poinformowani o zgrożeniach, jakie mogli stworzyć swoim zachowaniem na drodze.

Pamietajmy, że prędkość jest jedną z głównych przyczyn powstawania wypadków drogowych i ma duży wpływ na skalę ich skutków. Dlatego policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku na każdej drodze i zawsze jazdę z bezpieczną prędkością.

Dostosowywanie prędkości jazdy do warunków na drodze jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Mokre i śliskie jezdnie, czy podróż podczas opadów deszczu lub śniegu powodują, że droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Czym mniejsza prędkość, tym szybciej samochód się zatrzyma.

Należy brać także pod uwagę gorsze samopoczucie kierowcy o tej porze roku, które w połączeniu ze słabszą widocznością np. w czasie mgły lub po zmierzchu może powodować spowolnioną reakcję na różne sytuacje na drodze. Tu także mniejsza prędkość może dać czas na potrzebne manewry i uchronić przed nieszczęśliwymi zdarzeniami.

asp.sztab. Katarzyna Zych/wykorzystano mat. WRD KSP