Kupujesz mieszkanie pod wynajem? O tym musisz pamiętać!

Trzymanie pieniędzy na rachunku bankowym od lat jest najmniej opłacalnym sposobem lokowania wolnych środków. Jeszcze kilka lat temu lokaty bankowe mogły nam dawać przynajmniej minimalny procent zysku, jednak obecnie jest to zupełnie nieskuteczne. Każdego dnia wartość złotówki spada, dlatego warto zainwestować pieniądze w sposób, który przyniesie nam duży zysk w niedalekiej przyszłości. Celami inwestycyjnymi mogą być obligacje lub akcje, a także złoto, dzieła sztuki lub nieruchomości. W zależności od celu możesz użyć gotówki, aby zapobiec jej utracie na wartości lub zwiększyć zainwestowany kapitał. Od kilku lat jedną z najpopularniejszych form jest zakup lokalu pod wynajem. Oczywiście wymaga to zainwestowania sporej sumy pieniędzy, ale w ostatecznym rozrachunku możemy liczyć na wysokie zwroty. Szczególnie w większych miastach, gdzie stale przybywa nowych mieszkańców, istnieje możliwość odpowiedniego zainwestowania swoich oszczędności. Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie rozwijają się bardzo dynamicznie, jednak nie należy zapominać o kilku ważnych rzeczach.

Najważniejszy plan

Bez względu na to, jakie cele wyznaczysz sobie w życiu, potrzebujesz planu, aby je osiągnąć. Bez tego nasze wysiłki mogą pójść na marne, bo po co wiedzieć, dokąd chcemy dojść, jeśli nie wiemy, jakie działania podejmujemy. Podobna sytuacja dotyczy również zakupu mieszkania. Należy opracować szczegółowe instrukcje, na podstawie których opieramy zarówno wybór miejsca do zamieszkania, jak i poszukiwanie potencjalnych najemców. Uwzględnienie nawet najmniejszych szczegółów pozwala na szybszy zwrot z zainwestowanego kapitału. Dodatkowo możemy na bieżąco monitorować całą sytuację i mieć pewność, że wszystko idzie po naszej myśli. Najpierw musimy ustalić maksymalną kwotę, jaką możemy przeznaczyć na inwestycję mieszkaniową w Warszawie. Poza samym lokalem brane są pod uwagę również dodatkowe koszty, w tym koszty związane z usługami pośredników w obrocie nieruchomościami, notariuszy, urzędów i banków. Skoncentruj się również na grupie docelowej, do której chcesz dotrzeć ze swoją ofertą. Nie zapomnij również przeanalizować zarówno okresu, jak i zwrotu z inwestycji.

Odpowiednia inwestycja

Zapisując wszystko w szczegółowym planie, mamy już konkretne instrukcje do wykonania. Czas wybrać odpowiednią nieruchomość, która spełni te wymagania. Możemy zacząć od przeglądania stron poświęconych sprzedaży i kupowaniu. Analizując zawarte w nich opisy, sprawdzamy, czy mieszkanie odpowiada naszej wizji. Z drugiej strony, jeśli na samą myśl o kilkugodzinnym przeglądaniu kompletnie tracisz motywację, warto skontaktować się z biurem nieruchomości. Po krótkiej rozmowie, podczas której zostaną zadane Ci ważne pytania, agent będzie wiedział czego szukasz i zrobi wszystko za Ciebie. Następnie przedstawi Ci swoje propozycje, które będą jak najbardziej zbliżone do Twoich oczekiwań. Jego umiejętności negocjacyjne są nieocenione przy sformalizowaniu zakupu, dzięki czemu osiągamy jeszcze lepszą cenę.

Najemcy

Po dopełnieniu wszystkich formalności i otrzymaniu kluczy do nowo zakupionego mieszkania, czas na ostatni krok, jakim jest poszukiwanie idealnych najemców. Ale wcześniej zastanów się, czy nieruchomość nie wymaga remontu. W zależności od grupy docelowej, którą jesteś zainteresowany, może zaistnieć konieczność dostosowania lokalu do jej ewentualnych potrzeb. Po zakończeniu pracy możemy zrobić zdjęcia i kontynuować pisanie ogłoszenia, które umieścimy na odpowiednich stronach internetowych. Pamiętaj, że opis to wizytówka, dlatego dobrze się zastanówmy, co w nim umieścimy. Nie może to być obszerny i długi tekst, należy stosować wypunktowania i akapity, które nadają mu logiczną formułę. Im ważniejsze szczegóły, tym mniej pytań ze strony potencjalnych najemców i tym atrakcyjniejsza oferta.