Leczenie krzywego uzębienia to poważna sprawa i powinniśmy do niego podchodzić poważnie. Jeśli kiedykolwiek widziałeś nastolatka z aparatem ortodontycznym lub dorosłego z clear aligners, wiesz, że leczenie ortodontyczne może prowadzić do pięknego uśmiechu. W rzeczywistości, leczenie ortodontyczne jest drugim najczęstszym rodzajem zabiegu kosmetycznego. Czy Twoje zęby są krzywe z powodu genetyki lub nawyku (jak np. parcie na język), nieleczone kwestie mogą powodować problemy w dłuższej perspektywie. Jeżeli jesteś zainteresowany podjęciem leczenia ortodontycznego, oto co musisz wiedzieć.
Aparaty ortodontyczne
Aparat ortodontyczny jest powszechnie stosowaną metodą ortodontyczną. Polega ona na zastosowaniu aparatu do wywierania nacisku na ząb. Aparat jest zazwyczaj wykonany z metalu, ceramiki lub tworzywa sztucznego. Aparaty są doskonałym wyborem dla nastolatków i dorosłych. Działają one dla prawie wszystkich zębów i problemów. Jedynym rodzajem zębów, których aparat nie może wyleczyć, są zęby mądrości.
By utrzymać swój aparat ortodontyczny w dobrym stanie, będziesz musiał odwiedzać swojego ortodontę co miesiąc w celu dokonania korekt. Ten rodzaj leczenia ortodontycznego trwa zazwyczaj dwa lata.
Nakładki ortodontyczne
Nakładki ortodontyczne to przezroczysta, wyjmowana alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Są zdecydowanie mniej inwazyjne niż inne formy leczenia ortodontycznego. Leczenie nakładkami do prostowania zębów trwa też zdecydowanie krócej niż leczenie przy użyciu aparatu na zęby. Tutaj czas leczenia liczy się raczej w miesiącach, a nie latach. Jeśli rozważasz zastosowanie nakładek ortodontycznych w celu wyprostowania zębów, ważne jest, abyś wiedział, jak właściwie o nie dbać. Nakładki znajdziesz na stronie https://hellosmile.pl/. Oto kilka wskazówek:
Najważniejszą rzeczą jest higiena. Regularnie szczotkuj i nitkuj zęby. Pomoże to usunąć płytkę nazębną i bakterie, które mogą powodować próchnicę i choroby dziąseł. Nie bez znaczenia jest także to, jaka jest nasza dieta. By leczenie nakładkami ortodontycznymi osiągnęło możliwie jak najlepszy efekt, unikaj twardych i lepkich pokarmów. Żucie twardych przedmiotów może uszkodzić Twój aparat ortodontyczny. Lepkie pokarmy mogą również utknąć w aparacie i spowodować ubytki.
W przypadku leczenia ortodontycznego bardzo ważna jest praktyka i regularne konsultacje. Regularnie odwiedzaj swojego dentystę i ortodontę. Będą oni mogli sprawdzić, czy nie masz problemów z zębami lub aparatami i dokonać niezbędnych korekt. W przypadku nakładek ortodontycznych tego konsultacje bardzo często są bezpłatne.
Pamiętaj o noszeniu aparatów i nakładek ortodontycznych zgodnie z zaleceniami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że działają one prawidłowo, a Twoje zęby prostują się zgodnie z założeniami. Stosując się do tych kilku wskazówek, możesz mieć pewność, że Twoje leczenie ortodontyczne zakończy się sukcesem, a Twoje zęby pozostaną zdrowe. Większość tych wskazówek ma swoje zastosowanie także w kontekście aparatów na zęby.
Retainery
W terapii krzywego uzebięnia bardzo często używa się też tak zwanych retainerów.Retainery są rodzajem leczenia ortodontycznego. Są one używane do utrzymania zębów w miejscu po aparatach ortodontycznych lub innych procedur ortodontycznych. Retainery są często stosowane z aparatami ortodontycznymi, aby zapewnić, że zęby pozostaną we właściwej pozycji. Stosuje się je również w przypadkach, gdy zęby mogą przesunąć się z powrotem do pierwotnej pozycji po założeniu aparatu. By osiągnąć oczekiwany efekt, także stosować podobne praktyki jak w przypadku aparatów i nakładek ortodontycznych
Wnioski
Leczenie ortodontyczne jest powszechną procedurą, która może poprawić wygląd Twojego uśmiechu, a także codzienną rutynę zdrowia jamy ustnej. Istnieje wiele różnych rodzajów leczenia ortodontycznego, w tym aparaty ortodontyczne, retainery nakładki ortodontyczne. Przed podjęciem decyzji, który rodzaj leczenia ortodontycznego jest właśnie dla Ciebie, należy omówić korzyści i wady każdej opcji z ortodontą. Tego rodzaju konsultacje oferują też bardzo często producenci nakładek.