Spotkanie z Zuzanną Hertzberg o Chawie Złoczewer w Bibliotece Grodzisk
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe spotkanie z Zuzanną Hertzberg, które poświęcone będzie niezwykłej postaci Chawy Złoczewer, znanej także jako Eve Adams. Wydarzenie to jest częścią przygotowań do sierpniowej interwencji artystycznej podczas V Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Spotkanie z Zuzanną Hertzberg i jej artystyczna interwencja

Już 25 czerwca o godzinie 18:00 w Bibliotece Głównej odbędzie się spotkanie z Zuzanną Hertzberg, podczas którego artystka opowie o Chawie Złoczewer, znanej również jako Eve Adams. Spotkanie to stanowi zapowiedź sierpniowej interwencji artystycznej Hertzberg, która będzie miała miejsce podczas V Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Kim była Chawa Złoczewer?

Chawa Złoczewer to postać niezwykle barwna i wielowymiarowa. Urodziła się i dorastała w Mławie, wówczas leżącej na terenie Rosji/Polski. Jako żydowska osoba queer-anarcho-feministyczna, Chawa była założycielką pierwszego lesbijskiego klubu w Nowym Jorku oraz autorką pierwszej publikacji „Lesbijska miłość”. Jej życie było pełne wyzwań związanych z migracją, aborcją oraz wykluczeniem społecznym, ale także pełne siły i determinacji w dążeniu do życia na własnych zasadach.

Dlaczego warto poznać historię Eve Adams?

Postać Eve Adams, czyli Chawy Złoczewer, jest przykładem walki o tożsamość i prawa mniejszości. Jej historia skłania do refleksji nad tym, co jest pomijane w narracjach historycznych oraz jakie znaczenie ma wielość mniejszościowych tożsamości. Jak mówił Albert Einstein: pół prawdy równa się całe kłamstwo. Dlatego tak ważne jest, aby poznawać pełne historie takich osób jak Eve Adams.

Unikatowe zdjęcia z rodzinnego archiwum

Podczas spotkania zostanie zaprezentowane zdjęcie z 1925 roku, pochodzące z archiwum rodzinnego wnuka stryjecznego Chawy Złoczewer, Erana Zehavy. Na fotografii Chawa stoi obok swojego brata Jerachmiela i siostry Tauby. To unikatowe zdjęcie pozwoli uczestnikom spotkania lepiej zrozumieć kontekst i realia życia Chawy.

Szczegóły wydarzenia

Spotkanie odbędzie się 25 czerwca (wtorek) o godzinie 18:00 w Bibliotece Głównej (II piętro Mediateki) przy ul. 3 Maja 57. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a inicjatywa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską, a także tych, którzy chcą poznać inspirującą opowieść o życiu i działalności Eve Adams.


Źródło: Biblioteka Grodzisk