Aktualne ceny mieszkań w Grodzisku Mazowieckim. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Grodzisku Mazowieckim wynosi 10 112 zł/m² za ostatnie 12 miesięcy. To o 634 zł/m², czyli 6,7%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tą wartością kryje się rynek z wyraźnymi różnicami między metrażami, lokalizacjami i segmentami: mieszkania deweloperskie mają niższą medianę niż lokale używane, a najmniejsze mieszkania osiągają najwyższe stawki za metr.
Redakcja grodziski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Grodzisku Mazowieckim: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Grodzisk Mazowiecki na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Grodzisku Mazowieckim: najważniejsze liczby
10 112 zł/m² wyznacza środek rozkładu cen mieszkań. Połowa zakupów mieściła się w przedziale 8 362-12 276 zł/m², co pokazuje, jak szeroki jest wybór cenowy wewnątrz miasta.
Mediana całkowitej ceny zakupu wyniosła 650 000 zł, a mediana powierzchni 66 m². Dla kupującego to odrębne punkty odniesienia: stawka za metr pomaga porównywać lokale, natomiast cena całkowita określa potrzebny budżet i skalę finansowania.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 9 508 |
| wtórny | 11 001 |
9 508 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 11 001 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były o 13,6% tańsze za metr. W Grodzisku Mazowieckim nie występuje więc w tym zestawieniu cenowa premia za nowy lokal.
Przy wyborze mieszkania warto jednak porównywać cały budżet zakupu i przygotowania lokalu do zamieszkania, a nie wyłącznie cenę powierzchni.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 12 000 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 11 761 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 10 644 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 10 226 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 9 047 |
| 90-120 m² (największe) | 8 058 |
12 000 zł/m² dla mieszkań o powierzchni 25-35 m² to najwyższa mediana w podziale według metrażu. W kolejnych przedziałach stawka maleje, aż do 8 058 zł/m² dla lokali 90-120 m².
Mniejsze mieszkania mogą przyciągać nabywców niższym całkowitym kosztem zakupu, nawet gdy metr jest droższy. Ten mechanizm sprzyja utrzymywaniu wyższych stawek jednostkowych w segmencie kompaktowych lokali.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
11 400 zł/m² w rejonie Osiedle XX-lecia wyraźnie przewyższa 8 637 zł/m² w rejonie Osiedle Tadeusza Bairda. Różnica między tymi lokalizacjami wynosi 32%. Rejon Jordanowice, z medianą 9 882 zł/m², znajduje się bliżej poziomu dla całego miasta.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Łąki | 12 815 * |
| Osiedle XX-lecia | 11 400 |
| Jordanowice | 9 882 |
| Osiedle Fryderyka Chopina | 9 312 * |
| Kaprys | 9 211 |
| Osiedle Tadeusza Bairda | 8 637 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
Wykaz transakcji pokazuje również zróżnicowanie na poziomie ulic. Mediany wyniosły:
- przy ulicy Składowa - 11 760 zł/m²;
- przy ulicy PRZYJAZNA - 9 292 zł/m²;
- przy ulicy BAŁTYCKA - 13 591 zł/m².
Wśród wymienionych ulic najwyższą stawkę osiąga ulica BAŁTYCKA, a najniższą ulica 3 Maja, z medianą 8 008 zł/m². Dzieli je 5 583 zł/m². Wybór lokalizacji ma zatem istotne znaczenie dla budżetu, niezależnie od ogólnego poziomu cen w mieście.
Codziennie nowe informacje z Grodziska Mazowieckiego publikujemy na grodziski24.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na grodziski24.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 650 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty poza ceną lokalu. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 13 000 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna z VAT to do około 4 145 zł, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 9 427 zł/m² w 2024 r. do 10 112 zł/m² w aktualnym zestawieniu. Łączna zmiana wynosi 7%, a średnie roczne tempo wskazane w danych to 3,6%.
Poniższy wykres pozwala spojrzeć na bieżący poziom cen w dłuższej perspektywie, zamiast ograniczać ocenę rynku do ostatniej aktualizacji.

Grodzisk Mazowiecki na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 157 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. Grodzisk Mazowiecki znajduje się poniżej tego poziomu o 1 045 zł/m².
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Grodzisk Mazowiecki | - | 10 112 | - |
| Milanówek | 3 km | 9 932 | -1,8% |
| Brwinów | 8 km | 11 155 | +10,3% |
| Pruszków | 14 km | 13 218 | +30,7% |
| Żyrardów | 14 km | 8 288 | -18,0% |
W Milanówku metr kosztował o 180 zł mniej, czyli o 1,8%. Brwinów i Pruszków osiągały wyższe mediany, natomiast Żyrardów pozostawał tańszą alternatywą. Regionalne porównanie pomaga ocenić koszt zmiany lokalizacji przy poszukiwaniu mieszkania.
Komentarz analityczny
O ile wzrosły ceny w Grodzisku Mazowieckim? Bieżąca różnica względem poziomu odniesienia z 2025 r. wynosi 634 zł/m² i 6,7%. To tempo wyższe niż wskazane w lokalnej historii 3,6% rocznie. Jednocześnie niższa mediana rynku pierwotnego pokazuje, że wzrost ogólnego wskaźnika nie oznacza jednakowej sytuacji we wszystkich segmentach.
Na największych rynkach zmiany były mniejsze: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wynosiła 14 444 zł/m², przy wzroście 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², przy wzroście 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny rynek może więc podążać inną ścieżką niż największe miasta.
Znaczenie dla popytu ma finansowanie. Stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt kredytu może zwiększać dostępny budżet nabywców także poza największymi ośrodkami.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, a oferta nie nadąży za popytem, może utrzymać się presja na wzrost stawek. Jeśli wybór mieszkań się zwiększy lub popyt osłabnie, przestrzeń do podwyżek może maleć. Twardej prognozy nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Grodzisku Mazowieckim?
Mediana wynosi 10 112 zł/m². Połowa zakupów mieściła się w przedziale 8 362-12 276 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Grodzisku Mazowieckim rosną, czy spadają?
Aktualna mediana jest wyższa o 634 zł/m², czyli 6,7%, od poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższa wartość w tabeli dotyczy rejonu Łąki: 12 815 zł/m²*. Najniższa mediana występuje w rejonie Osiedle Tadeusza Bairda: 8 637 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Grodzisku Mazowieckim?
Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 12 000 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 11 761 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Nie: mediany wynoszą odpowiednio 9 508 i 11 001 zł/m². Rynek pierwotny jest o 13,6% tańszy za metr.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 157 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 7 stycznia 2026 do 29 maja 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (95 transakcji) i wtórny (62); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-05-29; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Projekt nowych zasad dla Parku Miejskiego. Organizacje mogą zgłaszać uwagi

BANG BROS wygrywa turniej w Milanówku. O wszystkim zdecydowały karne

Dwa spotkania z ceramiką w Milanówku. Powstaną świeczniki i bombki

Na Mazowszu rośnie selektywna zbiórka, ale odpady zmieszane wciąż przeważają

Przerwa w dostawie wody przy Wioślarskiej. Sprawdź, które adresy obejmie

Bullerbyn wyrośnie z pudeł w Kadach. Rodzinne warsztaty z ilustratorką

Święto Niepodległości w Milanówku z hymnem, koncertem i nagrodą Liścia Dębu

W Radoniach kobiety przećwiczą reakcje na kryzys. Rusza akademia bezpieczeństwa

XX edycja Milanowskiego Liścia Dębu z muzyczną oprawą w Willi Waleria

56 mln zł na zimowe drogi. Mazowieckie służby szykują się na mrozy
![[PIŁKA NOŻNA] Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Stal Mielec 0:1. Lider Betclic 1. ligi znów bez punktów](/images/mecz/thumbnails/pogon-grodzisk-mazowiecki-stal-mielec-30102026-01.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Stal Mielec 0:1. Lider Betclic 1. ligi znów bez punktów

Dwie placówki po termomodernizacji. Projekt kosztował ponad 10,8 mln zł

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Siedem godzin bez wody w Chrzanowie Dużym. Przerwa obejmie część miejscowości
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy Kamieniec - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- GOPS Jaktorów - kontakt, godziny, zasiłki i pomoc społeczna
- Zakład Gospodarki Komunalnej w Granowie - kontakt, godziny, e-BOK i awarie
- Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku - godziny, bilety, dojazd i zbiory
- Nadzór Wodny w Grodzisku Mazowieckim - kontakt, pozwolenia, opłaty i zgłaszanie awarii
- Komisariat Policji w Milanówku - kontakt, dzielnicowi, godziny
