Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grodzisk Mazowiecki

Kiedy mówimy o elementach elektronicznych, warto chociaż kilka słów poświęcić na przybliżenie tranzystorów bipolarnych. Niegdyś określano je mianem tranzystorów warstwowych oraz tranzystorów złączowych. Jest to element o charakterze półprzewodnika, która wykazuje dużą zdolność do wzmacniania sygnału. Gdzie stosuje się tranzystory bipolarne? O warto o nich wiedzieć? Gdzie można je kupić? Na te pytania spróbujemy chociaż krótko odpowiedzieć.

Jak zbudowany jest tranzystor bipolarny?

Element ten tworzą trzy warstwy półprzewodnika, które charakteryzują się różnym typem przewodnictwa. Są to:

  • emiter – jest to warstwa silnie domieszkowana;
  • baza – ta warstwa jest naprawdę cienka, w odróżnieniu od emitera jest warstwą słabo domieszkowaną;
  • kolektor.

Warstwę pierwszą oznacza się symbolem E, warstwę drugą B, zaś warstwę trzecią C.

Zastosowanie tranzystorów bipolarnych

Tranzystor bipolarny może być stosowany:

  • jako wzmacniacz;
  • jako przełącznik.

W pierwszym przypadku z pomocą tranzystora buduje się układ, którego zadaniem jest wzmacnianie natężenia prądu elektrycznego. W zależności od tego, jaką konstrukcję układu się zastosuje, wzmocnienie może dotyczyć albo prądu, albo napięcia, albo i prądu i napięcia. W przypadku zastosowania tranzystora bipolarnego jako przełącznika istotne jest przejście, jakie następuje między stanem nasyconym a zatkanym. Tak zwany klucz tranzystorowy jest powszechnie stosowany zarówno w układach cyfrowych, jak i impulsowych.

Rodzaje tranzystorów bipolarnych

W zależności od przyjętego kryterium wyróżnia się różne rodzaje tranzystorów bipolarnych. Jeśli jako kryterium podziału przyjmiemy materiał, z którego wykonano tranzystor, wyróżnimy tranzystory:

  • krzemowe;
  • germanowe;
  • z arsenkami galu;
  • z heterozłączami krzem – german.

Tranzystory bipolarne dzieli się również, biorąc pod uwagę konstrukcję i technologię, jaka została wykorzystana podczas ich wytwarzania. I tak wyróżnić można między innymi tranzystor stopowy oraz planarny. Kryterium podziału mogą być także charakterystyczne parametry. W takim przypadku wyróżnia się na przykład tranzystory o dużej i małej mocy.

Gdzie kupić tranzystor bipolarny?

Obecnie nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy skorzystać z usług chociażby hurtowni Micros. Zwraca ona uwagę doskonałym zaopatrzeniem, a także obsługą na najwyższym poziomie. W razie jakichkolwiek problemów i wątpliwości pracownicy naprawdę chętnie służą pomocą i wsparciem. Hurtownia ma przystępne ceny, a wszystkie oferowane tranzystory pochodzą od najlepszych producentów.

Tranzystory bipolarne