Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Omake MangaInspirująca i inspirowana - jak sztuka japońska wpłynęła na sztukę europejską i jak sztuka europejska wpłynęła na japońską mangę. 

25 listopada (poniedziałek), godz. 17.00

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki (II p. Mediateki)

W 1853 roku Japonia została zmuszona do otwarcia granic i przyjęcia obcokrajowców, co dało początek erze gwałtownych zmian i rozwoju. Dla Europy i Ameryki był to początek fascynacji kulturą dalekich wysp. Najpierw ceramika i laka, później drzeworyty szturmem zdobyły salony oraz serca artystów. Van Gogh, Henri Riviere, Mary Cassatt a z polskich artystów Józef Pankiewicz czy Olga Boznańska nie ukrywali inspiracji sztuką dalekiego wschodu. Czy był to gładki, graficzny sposób kładzenia kolorów, czy używanie motywów jak parasolki i kimona, czy wręcz kopiowanie dalekowschodnich wzorców. Podobnie było w Japonii gdzie powstawały szkoły malarstwa w stylu europejskim, pojawiły się nieznane techniki jak linoryt czy miedzioryt. 

Fascynacja ta nie skończyła się z drugą wojną światową. Trwa ona nadal i doskonale widoczna jest w Japońskiej popkulturze. Secesyjne obramienia w ilustracjach z artbooków CLAMP’a, “Baletnica” Theo Vos’a jako przeciwnik “Czarodziejki z Księżyca”, prace Klimta będące pierwowzorem kart w “Battel Angel Alita”, czy Gierowskie zapożyczenia w wyglądzie przeciwników tamże… To tylko niektóre przykłady jak japońscy mangacy przekształcają kulturę europejską. A przecież są jeszcze komiksy których akcja cała dzieje się w Europie, czy Ameryce; są adaptacje dzieł literatury zachodniej, są wreszcie słynne ekranizacje klasyki dziecięcej w “World Masterpice Theatre”. 

 

Zapraszamy do sprawdzenia, jak wiele łączy mangę z “wysoką kulturą” Europy i jak bardzo niezwykłe bywają to połączenia!