Niektóre nawyki żywieniowe i mity o zdrowym odżywianiu mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Nie ma znaczenia, czy dorastaliśmy z tymi przekonaniami, czy przeczytaliśmy je w książce modnego dietetyka, długotrwałe stosowanie się do pewnych zaleceń może być bardzo szkodliwe. Wybraliśmy zatem kilka mitów, z którymi każdy z nas spotkał się przynajmniej raz w życiu i sprawdzamy, w jakim stopniu są prawdziwe.

mity o odżywianiu

Kawa to najlepszy sposób na to, aby mieć energię przez cały dzień

Pięć do piętnastu filiżanek dziennie - mniej więcej tyle kawy, piją mieszkańcy krajów skandynawskich. Dzieje się tak, ponieważ stymulujące działanie ziaren kawy zależy bezpośrednio od przyjętej dawki. Częściowe przetworzenie kofeiny przez układ krążenia i wprowadzenie ciała w stan maksymalnego napięcia zajmuje od 15 do 45 minut. W ciągu następnych pięciu do sześciu godzin jego działanie słabnie. Jeśli wypijemy filiżankę kawy z samego rana, to do południa w naszym organizmie pozostanie tylko połowa dawki. Według niektórych badań (choć nie jest to jeszcze w pełni potwierdzone), osoby palące papierosy, odczuwają działanie kofeiny przez znacznie krótszy okres. Dietetycy alarmują, że picie więcej niż litra kawy dziennie może poważnie wpłynąć na jakość snu i funkcje poznawcze. Obfite śniadanie, potem lekka przekąska, dobry obiad, kolejna przekąska i zdrowa, lekka kolacja to znacznie lepszy sposób na to, aby cały dzień być gotowym do pracy i nauki niż wypijanie litrów kawy.

Jedzenie na noc=przybieranie na wadze

Wszyscy słyszeliśmy o tym, że w momencie, kiedy zegar wybija szóstą wieczorem, każde spożyty pokarm w magiczny sposób zamienia się w tłuszcz. Słyszeliśmy również, że szczególnie niebezpieczne jest jedzenie w nocy, ponieważ jeśli idziemy spać z pełnym żołądkiem, proces metaboliczny zwalnia i zamiast spalać tłuszcz, organizm zaczyna przybierać na wadze. Częściowo jest to prawda, ponieważ metabolizm faktycznie zwalnia przed pójściem spać, jednak to, czy zmieni się waga, zależy od bilansu kalorycznego. Dietetycy jednogłośnie zapewniają, że od godziny dostarczania energii do organizmu, o wiele ważniejsza jest całkowita ilość spożywanych kalorii. Aby upewnić się, że nasza dieta jest zbilansowana, zapraszamy do skorzystania z opcji, jaką jest catering dietetyczny Grodzisk Mazowiecki.

Mrożone owoce i warzywa nie mają składników odżywczych

Świeże owoce i warzywa są w rzeczywistości bardziej pożywne niż mrożone - pod warunkiem, że zostaną zjedzone natychmiast po zerwaniu. Produkty na półkach supermarketów często leżą przez wiele dni, a nawet tygodnie. W tym czasie aktywują się w nich naturalne enzymy i tracą niektóre składniki odżywcze. Nie jest to jednak powód do zmartwień – owoce i warzywa kupowane w sklepie wciąż są doskonałymi źródłami witamin. Podobnie jest jednak w przypadku mrożonek – one również są wystarczająco pożywne.