Co zrobić, by osuszyć mieszkanie po zalaniu wodą?

Awarie sieci hydraulicznej i kanalizacyjnej są głównymi przyczynami zalań mieszkań i domów. Sytuacja, w której woda dostaje się pod posadzki i do ścian wymaga pilnej interwencji specjalistycznej firmy, która będzie musiała osuszyć je, by zapobiec powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Odpowiednio przeprowadzone osuszanie to jedyny sposób, by powrócić do normalnej eksploatacji mieszania.

Co zrobić po wystąpieniu takiej awarii?

Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wykrycie źródła problemu. W przypadku rozszczelnienia instalacji hydraulicznej jedynym sposobem jest zalecenie głównego zaworu wody. Kolejnym krokiem jest wezwanie specjalistów, którzy wiedzą, w jaki sposób osuszyć mieszkanie i dysponują odpowiednim sprzętem. Stosowanie domowych sposobów w postaci niewielkiej mocy nagrzewnic nie jest rozwiązaniem, które zapewni pełne osuszenie. Jeśli interesuje nas osuszanie po zalaniu Warszawa jest miastem, w którym znaleźć można wykwalifikowane ekipy takie jak NexusHome. Firma działa na terenie całego województwa mazowieckiego i specjalizuje się właśnie w osuszaniu budynków po zalaniu.

Pamiętajmy, że woda bardzo szybko wnika w ściany i betonowe posadzki. Powoduje szybkie niszczenie drewnianych podłóg, nie oszczędza również laminowanych paneli. Szybka reakcja to podstawa, która może uchronić nas przed dużym remontem mieszania.

W jaki sposób osuszane są budynki po zalaniu?

Jest wiele metod, które służą do szybkiego osuszania ścian i posadzek. Wybór zależy od wielkości zniszczeń, im głębiej woda wniknęła w ściany, tym więcej pracy czeka ekipę od osuszania. Metodą pierwszego wyboru w przypadku powstania niewielkiego zawilgocenia są specjalne osuszacze, które podłączone do prądu powodują szybkie nagrzanie całego mieszkania. W ten sposób przyspieszony jest proces parowania, który umożliwia szybkie osuszanie ścian. Niestety nie zawsze ta metoda jest wystarczająca.

Jednym z bardziej zaawansowanych sposobów osuszania budynków jest stosowanie mikrofal, które umożliwiają pozbycie się wilgoci z głębszych warstw ściany czy posadzki. Metoda ta jest szkodliwa, dlatego mogą ją stosować wyłącznie wykwalifikowane ekipy. Polega na wystawienie danej powierzchni na działanie fal mikrofalowych, które mają osuszyć ją z nadmiaru wilgoci. Używa się jej wyłącznie w sytuacji, gdy doszło do dużego zawilgocenia ścian, którego nie sposób osuszyć poprzez nagrzewnice.

Warto pamiętać, by pod żadnym pozorem nie zwlekać z wezwaniem specjalistów, tylko oni są w stanie uchronić nasze mieszkanie przed dużym remontem.