Karmienie piersią na żądanie zalety

Czy karmienie dziecka na żądanie to dobry pomysł? Oczywiście! Wielu ekspertów zaleca karmienie na żądanie. Oznacza to, że nasze dziecko powinno dostawać pokarm tak często jak tego oczekuje. W karmieniu na żądanie nie chodzi tylko o spełnienie potrzeb dziecka, ale także potrzeb mamy, choćby w przypadku nawału pokarmu. Nie czas powinien decydować o porze karmienia a wasze potrzeby.

Karmienie na żądanie w pierwszych tygodniach po porodzie.

Pierwsze tygodnie po porodzie to okres gdy laktacja nabiera stabilizacji, dlatego tak ważne jest trzymanie się karmienia na żądanie. Dzięki temu równowaga pomiędzy poborem a wytwarzaniem mleka nie będzie zaburzona. Bezpośrednio po porodzie dziecko jest aktywne, jednakże po jakimś czasie zapada w głębszy sen - a jego zapotrzebowanie na pokarm nie jest zbyt wielkie. Jeżeli dziecko długo śpi, trzeba go budzić co 3 godziny, na małe karmienie, aby przybierało na wadze.

Dopiero od trzeciej doby możemy spodziewać się większego domagania się o pokarm, w tej sytuacji warto wspomnieć, że nie chodzi tutaj tylko o zaspokojenie potrzeby jedzenia. Noworodki potrzebują poczucia bezpieczeństwa, ciepła mamy, lub przytulenia. Ilość karmień nie powinna być mniejsza niż 8-12 razy w ciągu doby, w tym jedno nocne karmienie. Jeżeli dziecko nie przybiera na wadze około 20 g na dobę musimy większych ilość karmień. Karmienie na żądanie to skomplikowany temat, zasięgnij więcej informacji, odwiedź stronę https://wiecejmleka.pl/.

Korzyści i zalety karmienia piersią na żądanie.

  • W pierwszych dniach karmienie piersią pomaga ustalić naszemu organizmowi ilość zapotrzebowania mleka dla dziecka, a także pomaga mu szybciej odzyskać wagę urodzeniową.
  • Dzieci szybciej trawią mleko matki niż mleko modyfikowane, dlatego też częściej zgłaszają chęć jedzenia.
  • Czyste przystawianie dziecka do piersi pobudza laktację.
  • Długie przerwy w karmieniu mogą szkodzić naszym brodawki i sutkom dlatego tak ważne jest częste przystawianie dziecka do piersi, aby nie jadło tak łapczywie, dzięki temu unikniemy podrażnień.

Z biegiem czasu żołądek dziecka będzie większy, i będzie przyswajał więcej pokarmu, więc pory karmienia staną się regularne, a przerwy między karmieniami się wydłużą. Warto pamiętaj, że od tej reguły jest wyjątek. Tymi wyjątkami są momenty ząbkowania, choroby, czy skoki rozwojowe. Twoje dziecko w tym czasie będzie domagało się piersi, nie dlatego że będzie głodne a będzie potrzebowało ciebie. Warto wtedy wrócić do karmienia na żądanie dla waszego wspólnego komfortu. Dzięki temu okresy stresowe miną dużo szybciej.

Karmienie piersią to nie tylko zaspokojenie głodu dziecka, to przede wszystkim wasz magiczny moment - moment waszej bliskości.