Rabaty w Grodzisku Mazowieckim już szykują się na wiosenną zmianę

FOT. Urząd Miejski Grodzisk
W Grodzisku Mazowieckim wiosna zaczęła się od pracy przy miejskiej zieleni, a nie od dekoracji. Na rabaty trafiają już pierwsze rośliny, które mają rozświetlić przestrzeń publiczną i stopniowo odmienić jej wygląd. To dopiero początek sezonu, ale już wiadomo, że kolorów nie zabraknie – miasto planuje posadzić około 10 tysięcy roślin.
- Pierwsze bratki i niezapominajki pojawiły się na miejskich rabatach
- Jesienne nasadzenia domykają sezonowy obraz miasta
Pierwsze bratki i niezapominajki pojawiły się na miejskich rabatach
Miejskie tereny zieleni są przygotowywane etapami, tak by wiosenna kompozycja pojawiała się wraz z ociepleniem, a nie jednego dnia. Do Grodziska Mazowieckiego dotarły już pierwsze partie roślin i sukcesywnie trafiają one na rabaty oraz do przestrzeni publicznych.
Wśród gatunków, które mają zbudować ten sezonowy obraz miasta, są przede wszystkim:
- bratki,
- niezapominajki,
- laki.
To właśnie one zwykle jako pierwsze przyciągają wzrok przechodniów, bo szybko wprowadzają na miejskie skwery wrażenie świeżości i porządku. W tle jest jednak większa operacja – łącznie zaplanowano posadzenie około 10 tysięcy roślin, więc wiosenna zmiana będzie rozłożona w czasie i widoczna stopniowo w różnych punktach miasta.
Jesienne nasadzenia domykają sezonowy obraz miasta
Wiosenne rabaty nie powstają od zera. Ich układ uzupełniają rośliny posadzone jeszcze jesienią, a więc cebulowe, krzewy zimozielone i trawy ozdobne. Dzięki temu miejskie kompozycje nie wyglądają na puste, zanim rozwiną się sezonowe kwiaty.
To ważny zabieg także dla samej przestrzeni – zieleń nie znika po jednym sezonie, tylko układa się warstwami. Najpierw widać bazę z roślin trwałych, potem dochodzą kolorowe akcenty, a całość zaczyna pracować na odbiór ulic, skwerów i rond. W Grodzisku Mazowieckim wiosna nie jest więc tylko datą w kalendarzu, ale także momentem, w którym miasto zmienia swój codzienny wygląd.
na podstawie: Urząd Miejski w Grodzisku.
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Volvo Car Poland z rekordem rejestracji w 2025 r. Nowości w ofercie na 2026 r. z myślą o dalszej elektryfikacji

Jedna pomyłka zmieniała wszystko - młodzi strażacy walczyli o podium w Grodzisku

Młodzi strażacy z powiatu grodziskiego pokazali poziom, który robi wrażenie

Na Stawach Walczewskiego ćwiczyli ratunek z lodowej pułapki

Rabaty w Grodzisku Mazowieckim już szykują się na wiosenną zmianę

Kolarski wyścig przejedzie przez Milanówek i wymaga ostrożności na ulicach

Rada Seniorów w Milanówku zamknęła ważny etap i otworzyła rozmowę o planach

Miś, radiowóz i ważna lekcja - grodziscy policjanci zrobili wrażenie na dzieciach

Biblioteka w Grodzisku Mazowieckim zwalnia rytm przed wielkanocną przerwą

Miał przy sobie marihuanę, w domu policja znalazła cały narkotykowy magazyn

Dwaj dzielnicowi z Jaktorowa i Baranowa walczą o tytuł i nagrodę

Na Traugutta prąd zniknie na dwa dni z powodu budowy nowej sieci

Poniedziałki w Pawilonie Kultury nabierają tempa dzięki Bibliotecznemu Klubowi Seniora

