Podkowa Leśna stawia kurs do 2035 roku. Rada przyjęła nową strategię

W Podkowie Leśnej zapadła decyzja, która nie zmienia miasta od razu, ale będzie wpływać na każdy większy krok samorządu przez kolejne lata. Rada Miasta przyjęła strategię rozwoju do 2035 roku – dokument, który ma chronić charakter Miasta-Ogrodu i jednocześnie porządkować kierunek zmian. To nie jest papier do odłożenia na półkę. To mapa, po której mają się poruszać kolejne decyzje o przestrzeni, usługach i jakości życia.
- Strategia powstała z diagnozy i długiego namysłu
- Mieszkańcy, młodzież i radni dopisali swoje uwagi
- Zielony charakter miasta ma pozostać punktem odniesienia
Strategia powstała z diagnozy i długiego namysłu
Nowy dokument nie jest zbiorem ogólnych haseł. Powstał po analizie zasobów, mocnych stron i problemów, które Podkowa Leśna nosi na co dzień: od spraw społecznych, przez przestrzeń, po środowisko i gospodarkę. W centrum znalazły się dwa cele, które w samorządzie rzadko da się pogodzić bez starannego planu – rozwój i zachowanie unikalnego charakteru miejsca.
W strategii zapisano wizję miasta, której podporządkowano cele strategiczne, cele operacyjne i konkretne kierunki działań. Ważnym elementem jest też model struktury funkcjonalno-przestrzennej wraz z rekomendacjami dla polityki przestrzennej. Dla mieszkańców oznacza to jedno: przyszłe decyzje mają być mniej przypadkowe, a bardziej osadzone w spójnym planie, zamiast w doraźnych reakcjach.
Dokument ma wspierać zrównoważony rozwój i poprawę jakości życia, ale bez rozmywania tego, co dla Podkowy Leśnej najcenniejsze – idei Miasta-Ogrodu. W samorządzie taki kierunek bywa trudny, bo wymaga cierpliwości i konsekwencji, a nie szybkich efektów. Tym razem właśnie ta cierpliwość została wpisana w samą konstrukcję strategii.
Mieszkańcy, młodzież i radni dopisali swoje uwagi
Prace nad dokumentem nie toczyły się wyłącznie w urzędowych gabinetach. W proces włączono mieszkańców, młodzież, pracowników Urzędu Miasta oraz radnych. Strategia została przygotowana na podstawie uchwały Rady Miasta z 6 marca 2025 roku, która wyznaczyła tryb prac, harmonogram i zasady konsultacji społecznych.
Najwięcej mówi jednak sam przebieg konsultacji. Projekt strategii był dostępny do opiniowania od 22 października do 26 listopada 2025 roku. W tym czasie zgłoszono 125 uwag. To pokazuje, że dokument nie przeszedł bez echa – przeciwnie, był sprawdzany przez kilka stron i poprawiany tam, gdzie wymagała tego praktyka albo lokalna wiedza.
W trakcie prac odbyły się spotkania konsultacyjne, a projekt trafił także do instytucji publicznych. Wśród opiniujących znalazły się między innymi:
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
- sąsiednie gminy,
- organy szczebla wojewódzkiego.
Zarząd Województwa Mazowieckiego wydał opinię pozytywną. Z kolei właściwe organy środowiskowe i sanitarne uznały, że dokument nie wymaga strategicznej oceny oddziaływania na środowisko ani dodatkowego opiniowania w tym zakresie.
Zielony charakter miasta ma pozostać punktem odniesienia
Przyjęta strategia ma być spójna z dokumentami wyższego rzędu – regionalnymi, krajowymi i unijnymi. W języku samorządu brzmi to technicznie, ale w tle chodzi o coś bardzo konkretnego: o to, by rozwój Podkowy Leśnej nie rozjechał się z planami ochrony przestrzeni, ładu i dziedzictwa.
To właśnie ten element może mieć dla mieszkańców największe znaczenie. Strategia nie służy jedynie temu, by spełnić formalne wymagania. Ma także porządkować sposób myślenia o mieście, które od lat buduje swoją tożsamość na zieleni, skali zabudowy i wyjątkowym układzie przestrzennym. Jeśli dokument będzie konsekwentnie stosowany, przyszłe decyzje powinny lepiej chronić to, co w Podkowie Leśnej najłatwiej stracić, a najtrudniej odzyskać.
W przyjętym dokumencie widać więc coś więcej niż administracyjny obowiązek. To próba ustawienia kompasu na dłuższy dystans – tak, by kolejne lata nie były zbiorem przypadkowych ruchów, lecz drogą prowadzoną według wspólnie uzgodnionych zasad.
na podstawie: UM Podkowa Leśna.
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 1. liga: Lechia Gdańsk – Pogoń Grodzisk Mazowiecki 0:3](/images/mecz/thumbnails/lechia-gdansk-pogon-grodzisk-mazowiecki-25072026-03.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 1. liga: Lechia Gdańsk – Pogoń Grodzisk Mazowiecki 0:3

Prace przy stawie w Podkowie Leśnej mogą trwać mimo skargi do sądu

Wysokie temperatury niszczą uprawy. Rolnicy mogą zgłaszać straty

Rozbudowa A2 rusza z przygotowaniami. Kierowców czekają zmiany

Milanówek szuka głosów do „Dziadów”. Casting przed Narodowym Czytaniem

Wakacyjna „Bogoria” już dostępna. W środku zapowiedź festiwalu

Rowerzysta na przejściu musi zejść z roweru - tego błędu nie wolno bagatelizować

Wakacyjna „Bogoria” zabiera czytelników w podróż przez Grodzisk

Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego podczas uroczystości w Podkowie Leśnej

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Przerwa w dostawie wody przy Nadarzyńskiej. Znamy godziny prac

Prawie 4 kilogramy narkotyków w mieszkaniu i aucie. Para trafiła do aresztu

Pozwolenie na budowę garażu blaszanego w Grodzisku Mazowieckim - kiedy potrzebne jest pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie

Ptasie rymowanki zabrzmiały w Grodzisku. To pierwsza książka nowego wydawnictwa
Przydatne dane teleadresowe
- Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim - kontakt, wydziały, godziny
- Starostwo Powiatowe w Grodzisku Mazowieckim - kontakt, godziny, wydziały
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamieńcu - kontakt, godziny, świadczenia
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim - kontakt, awarie, badanie wody
- Centrum Usług Społecznych w Żabiej Woli - kontakt, godziny, zasiłki i pomoc
- Rakoniewicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - basen, kręgielnia, hala i boiska
