Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grodzisk Mazowiecki

W tym roku mija 15 lat od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie Mazowsze zmieniło się nie do poznania. W sposób diametralny zmienił się też Grodzisk. O tym i innych kwestiach, związanych z tegorocznymi programami wsparcia finansowanego z budżetu województwa mazowieckiego, rozmawiano podczas briefingu prasowego z udziałem marszałka Adama Struzika, który odbył się w dniu 8 kwietnia w Mediatece.

Tak duży rozwój Grodziska Mazowieckiego nie byłby możliwy bez dotacji europejskich pozyskiwanych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego – podkreślił w czasie briefingu burmistrz Grzegorz Benedykciński. I dodał, że dzięki tym dotacjom w ciągu 15 lat powstały, m.in. Park Skarbków, Stawy Goliana, Stawy Walczewskiego, Willa Niespodzianka, Willa Radogoszcz, drogi, zieleń.

Marszałek A. Struzik podkreślił, że dzięki członkostwu w Unii uzyskaliśmy nie tylko wsparcie finansowe, ale też poczucie bezpieczeństwa, dostęp do wspólnego rynku oraz technologii i tzw. know-how, czyli wielu dobrych praktyk. Dostaliśmy też konkretną pomoc finansową, bo bilans za 15 lat jest na plusie 104 mld euro.

W tym roku budżet marszałkowski rozdysponuje ponad 80 mln zł środków unijnych. Obecnie samorząd województwa mazowieckiego przyjmuje wnioski, m.in. na wsparcie ochrony powietrza, aktywizację działkowców, czy dofinansowania pracowni informatycznych. Są też środki na rozwój bazy sportowej, aktywizację sołectw oraz drogi, edukację i kulturę.

Więcej informacji na stronie https://www.mazovia.pl/

W briefingu prasowym wzięli także udział: Bożena Żelazowska, radna województwa mazowieckiego, Paweł Woźniak, dyrektor Rejonu Drogowego Grodzisk Mazowiecki oraz Tomasz Dąbrowski, zastępca dyrektora ds. Inwestycji Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie. Obecny był także Marek Wieżbicki, starosta grodziski oraz zastępcy burmistrza: Piotr Galiński i Tomasz Krupski.

 

W trakcie swojej wizyty Marszałek odwiedził jedną ze świetlic w naszej gminie – we wsi Szczęsne, gdzie spotkał się m.in. z sołtysami.

fot. Marcin Masalski