Otrzymujesz informacje o potrzebie dopłacenia niewielkiej sumy do zakupów internetowych lub do Urzędu Skarbowego? Twój znajomy prosi cię poprzez konto społecznościowe o podanie numeru telefonu, a następnie o przesłanie otrzymanych sms-em kodów? Uważaj — to mogą być oszustwa. Później z Twojego konta może zniknąć znacznie wyższa kwota lub przy opłacie rachunku telefonicznego może czekać na Ciebie niemiła niespodzianka. Bądź czujny i nie daj się oszukać!

Jak łatwo można stracić pieniądze z własnego konta przekonał się ostatnio mieszkaniec Podkowy Leśnej. Mężczyzna wcześniej zamówił  produkt w sklepie internetowym i opłacił zamówienie. Następnie tego samego dnia na swój telefon otrzymał  informację o konieczności dopłaty kwoty 1,79 zł do zamówienia z uwagi na droższą przesyłkę. Pod informacją zamieszczony był link przekierowujący do płatności. Będąc przekonanym, że nadal realizuje to samo zamówienie dokonał wpłaty. Niestety z jego konta zamiast żądanej kwoty zniknęło ponad 1000 zł. Pokrzywdzony złożył zawiadomienie o popełnionym przestępstwie, a policjanci szukają sprawcy oszustwa.

Policjanci w całym kraju otrzymują wiele zgłoszeń dotyczących podobnych oszustw. Często dotyczą one rzekomych dopłat do zakupów internetowych, ale także brakujących wpłat w innym celu np. przy rozliczeniu w Urzędzie Skarbowym. Ich charakterystyczną cechą jest to, że podane kwoty są niskie, a ich nie wpłacenie ma powodować brak realizacji zamówienia, a nawet konsekwencje prawne.

Pamiętajmy, aby nie odpowiadać bez zastanowienia i sprawdzenia na takie informacje. Zanim wpłacimy jakąkolwiek sumę skontaktujmy się ze sklepem lub instytucją, gdzie miałyby trafić nasze pieniądze. Szybko wykonany przelew może spowodować, że nie zauważymy rzeczywistej przekazywanej kwoty.

Do policjantów w kraju zgłaszają się także osoby, które zostały oszukane poprzez konta społecznościowe. Z rzekomych kont znajomych otrzymują prośbę o przesłanie numeru telefonu, a następnie kodów wysłanych od organizatorów jakiegoś konkursu. Po pewnym czasie dowiadują się, że ktoś włamał się na konto znajomego i przy wykorzystaniu wysłanego przez nich numeru telefonu i kodów obciążył jego rachunek telefoniczny.

Korzystając z konta społecznościowego pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa. Przestępcy działający tą metodą wprowadzają w błąd i wykorzystują zaufanie pokrzywdzonych. Oszukują osoby, które są przekonane, że korespondują ze swoimi bliskimi. 

 

asp.sztab. Katarzyna Zych/wykorzystano mat. KWP Opole