Pierwsze opady śniegu i trudne warunki pogodowe dają się dziś we znaki użytkownikom dróg w powiecie grodziskim. Od rana doszło już do kilku zdarzeń drogowych. Na szczęście nikt w nich nie ucierpiał. Przyczyną kolizji było zwykle niedostosowanie prędkości jazdy do warunków na drogach, a dokładnie nieuwzględnianie śliskich jezdni. Grodziscy policjanci apelują o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności w czasie każdej podróży w trudnych warunkach drogowych.

Tylko dzisiejszego ranka na drogach powiatu doszło już do kilku zdarzeń drogowych. Na szczęście były to kolizje, w których nikt nie został ranny. Ich przyczyną było głównie niedostosowanie prędkości jazdy kierowców do warunków na drogach. A te, po opadach śniegu, były dziś szczególnie śliskie. Poślizg samochodu, po którym dochodzi do zderzenia z innym pojazdem, czy wjechania do rowu, albo dachowania to niebezpieczne skutki niezachowania ostrożności na oblodzonych lub zaśnieżonych drogach.

Przypominamy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od zachowania wszystkich jej użytkowników. Przy dużym natężeniu ruchu, w  trudnych warunkach pogodowych, nawet najmniejszy błąd jednego z uczestników ruchu drogowego, może doprowadzić do tragedii.

Najczęstszym błędem kierowców jest nie dostosowywanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Dlatego, gdy wiemy, że podróż może się wydłużyć, trzeba wyjechać odpowiednio wcześniej lub skorzystać z innego transportu. W czasie jazdy w zimowych warunkach należy także zachować większy odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby dać możliwość na wykonanie dodatkowych manewrów w razie potrzeby. Przypominamy także o odśnieżeniu auta przed podróżą, sprawdzeniu świateł i wyposażeniu pojazdu w przedmioty niezbędne podczas niespodziewanych sytuacji- śnieżyc, zamieci, czy awarii samochodu w odludnym miejscu.

Przypominamy również o bardzo ważnym obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Te proste czynności minimalizują skutki nagłego hamowania pojazdu. Apelujemy również o zwrócenie uwagi na innych użytkowników dróg, szczególnie pieszych lub rowerzystów.

Apelujemy także do pieszych, aby nie wchodzili nagle na jezdnię przed nadjeżdżającym samochodem i uwzględnili, że droga hamowania na śliskiej jezdni znacznie się wydłuża, a czasem jest ono niemożliwe.

Przed tragediami na drodze chroni ostrożność oraz umiejętność przewidywania i szybkiego reagowania na różne sytuacje.

asp.sztab. Katarzyna Zych