Policjanci warszawskiej „drogówki” i powiatów ościennych prowadzą dziś działania prewencyjno – kontrolne, pn. „KOMÓRKA”. Korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem, czy przemieszczania się po drogach jako pieszy, w niektórych przypadkach jest ZABRONIONE! Stanowi to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. BĄDŹ OSTROŻNY I ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH!

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz powiatów okołowarszawskich prowadzą dziś działania pn. „KOMÓRKA”. Te czynności prewencyjno – kontrolne polegają na obserwacji wszystkich uczestników ruchu drogowego i reagowaniu na łamanie przez nich przepisów i zasad bezpieczeństwa. Policjanci wykorzystują wideo rejestratory, drony i kamery monitoringu miejskiego, aby ujawnić użytkowników dróg, którzy korzystają z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w czasie i miejscu, gdy jest to zabronione.

Przypominamy, że:

Zgodnie z art.45 ustawy Prawo o ruchu drogowym KIERUJĄCEMU ZABRANIA SIĘ „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”, a więc nawet wtedy, gdy rozmawia, a nie trzyma telefonu przy uchu, czy np. pisze sms-y albo przegląda social media.

Natomiast w art. 14 powyższej ustawy możemy wyczytać, że PIESZEMU ZABRANIA SIĘ „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – W SPOSÓB, KTÓRY PROWADZI DO OGRANICZENIA MOŻLIWOŚCI OBSERWACJI SYTUACJI na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Mandat karny dla kierowcy
za korzystanie z telefonu podczas jazdy to 500 zł. i 12 pkt.,
natomiast dla pieszego – 300 zł.

BĄDŹ OSTROŻNY I ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH!

 

 asp.sztab. Katarzyna Zych/na podst. mat. KSP