Ponad 230 tys. zł na rozwój usług społecznych - wsparcie dla seniorów, dzieci i osób z autyzmem

W Milanówku pojawiła się nowa szansa dla tych, którzy szukają wsparcia blisko domu. Gmina otrzymała znaczący grant, który ma nie tylko podtrzymać istniejące inicjatywy, lecz także rozwinąć przeciwdziałające samotności i wykluczeniu programy dla różnych grup wiekowych. W centrum uwagi są miejsca spotkań, opieka dla najmłodszych oraz mieszkanie treningowe dla dorosłych z autyzmem.
- Jak dotacja wzmocni Centrum Usług Społecznych - konkretne projekty i partnerzy
- Co to oznacza dla Milanówka - praktyczne efekty i dalsze kroki
Jak dotacja wzmocni Centrum Usług Społecznych - konkretne projekty i partnerzy
Gmina otrzymała dotację w wysokości 232 891,10 zł, która zostanie przekazana na dalsze funkcjonowanie i rozwój działań realizowanych przez Centrum Usług Społecznych. Środki mają wesprzeć trzy główne inicjatywy prowadzone we współpracy z lokalnymi organizacjami:
- Klub Samopomocowy dla Seniorów - prowadzony we współpracy z Polski Komitet Pomocy Społecznej - PKPS. To przestrzeń spotkań, wymiany doświadczeń i aktywizacji osób starszych.
- Środowiskowa Świetlica Przystań Pod Dębem - realizowana z Fundacja Dobrobyt, oferująca opiekę, pomoc w nauce i zajęcia rozwojowe dla dzieci i młodzieży.
- Mieszkanie Treningowe przy ul. Wylot - prowadzone również z Fundacja Dobrobyt, służące usamodzielnianiu dorosłych osób z autyzmem.
W komunikacie gminy podkreślono, że celem jest rozwój usług bliskich mieszkańcom - opartych na współpracy, empatii i realnym wsparciu. W procesie realizacji programów brała udział także Fundacja Fundusz Współpracy, której gmina podziękowała za wsparcie.
Co to oznacza dla Milanówka - praktyczne efekty i dalsze kroki
Środki pozwolą na stabilizację dotychczasowych działań i ich rozbudowę - więcej godzin pracy świetlicy, dodatkowe zajęcia dla seniorów i rozszerzenie wsparcia w mieszkaniu treningowym. Dla rodzin oznacza to łatwiejszy dostęp do opieki pozaszkolnej i zajęć wspierających rozwój dzieci. Dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to kolejny krok ku samodzielności poprzez trening umiejętności codziennego życia.
W najbliższych tygodniach Centrum Usług Społecznych i partnerzy będą informować o konkretnych terminach i formie zajęć. Warto obserwować komunikaty gminne oraz ogłoszenia placówek, by skorzystać z rozszerzonej oferty.
na podstawie: UM Milanówek.
Autor: krystian

