Pewnie niejednokrotnie już słyszeliśmy o usługach doradcy finansowego. W Polsce dziedzina ta dopiero rozkwita. W Polsce do tej porady doradztwo kojarzyło się jedynie z wciskaniem produktów finansowych oraz ubezpieczeniowych. Dzieje się tak nie bez przyczyny, bowiem branża ta zaczynała od akwizycji.
Czym jest doradztwo finansowe?
Warto zapoznać się na samym początku z definicją doradztwa finansowego. Doradztwo finansowe jest branżą z dziedziny finansowych usług, ale nie polega na bezpośredniej sprzedaży tylko na samej pomocy oraz doradztwie. Finansowym doradztwem zajmują się oczywiście doradcy. W obecnej chwili w naszym kraju doradcą finansowym może zostać każdy z nas. Wystarczy działalność gospodarcza, podpisanie umowy z bankiem i już. Doradca oczywiście powinien się charakteryzować pewnymi cechami oraz miękkimi kompetencjami, a więc wrodzoną empatią, emocjonalną inteligencją czy też powinien mieć po prostu gadane. Oczywiście najlepiej jest ukończyć studia o kierunku podobnym czy też posiadać spore doświadczenie w finansach.
Firmy, które zajmują się doradztwem oferują najczęściej nam pomoc z zakresu oszczędności oraz inwestycji, planowania czy też analizy budżetu domowego, kredytów, ubezpieczeń, leasingów czy też pozyskiwania kapitałów, a do tego także z dziedziny nieruchomości takie jak sprzedaż działek i domów, kupno czy też zamiana nieruchomości. Więcej informacji znajdziesz na stronie OptymalnyKredyt.pl - dowiedz się więcej.
A ile nas kosztuje takie finansowe doradztwo? Tak naprawdę nic nas to nie kosztuje. Bowiem doradca pracuje dla nas zupełnie za darmo, ale jedynie teoretycznie. Zacznijmy jednak od samego początku. Chcąc wziąć kredyt czy też gdzieś się ubezpieczyć i nie mamy żadnego pojęcia, która oferta dla nas się okaże najlepsza, to kierujmy się bezpośrednio do doradcy finansowego. Doradca, który zna rynek obecny takowych ofert dla nas dobiera najbardziej odpowiednią oraz także opłacalną ofertę.
Gdy już się zdecydujemy i podpiszemy umowę, to zobowiązani jesteśmy do spłaty takowego kredytu czy też opłacania ubezpieczenia. Doradca tym samym na nas nie zabiera, ponieważ on ma podpisaną umowę z bankiem czy też ubezpieczeniem i to on wypłaca mu prowizję od produktu nam sprzedanego. Pamiętajmy, że prowizja jest wliczona w stałe koszty kredytu czy też ubezpieczenia.
Plusy współpracy z doradcą finansowym
Jeśli chodzi o plus to na pewno możemy liczyć na sporą oszczędność czasu. Nie musimy samodzielnie wertować ofert i wybierać w nich. Otrzymujemy także szybką oraz fachową pomoc doradcy. Jesteśmy obeznani z ofertami aktualnymi. Przeanalizuje za nas nasze potrzeby oraz finansowe. Co więcej mamy także spory wybór firm, które działają na rynku.