Co warto zobaczyć na Mazowszu? Lista najpopularniejszych atrakcji

Mazowsze to region zlokalizowany w centrum Polski, znany przede wszystkim z tego, że w jego sercu leży jest obecna stolica kraju. Warszawa niewątpliwie jest interesującym punktem na planie wycieczki, jednak warto pamiętać również o innych atrakcjach, które dostępne są dla turystów. Poniżej przedstawiamy więc listę najpopularniejszych miejsc, które warto odwiedzić, będąc na Mazowszu.

Warszawa w sercu Mazowsza

Nie da się mówić o województwie mazowieckim, nie wspominając o stolicy III RP. Warszawa, to polityczne, biznesowe, a także medialne centrum kraju. Jak wiadomo, miasto to posiada niebywałą historię, która związana jest głównie z wydarzeniami, mającymi miejsce podczas II Wojny Światowej. Jak pokazuje program Miasto z ruin, dostępny na Player.pl, stolica została doszczętnie zniszczona, lecz na przestrzeni lat miasto zostało odbudowane, aby stać się istotnym punktem na mapie Europy. Warto również zaznaczyć, że w samej Warszawie jest całkiem sporo atrakcji, z których mogą korzystać turyści.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Miejsce upamiętniające wydarzenia z sierpnia 1944 roku. Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z bardziej popularnych punktów do zwiedzania na mapie stolicy. Znajduje się ono przy ulicy Grzybowskiej 79, w budynku dawnej Elektrowni Tramwajowej. Muzeum zostało otwarte w 2004 roku, ale prace na rzecz zachowania dziedzictwa Powstania Warszawskiego były podejmowane tam już w roku 1983. MPW znane jest między innymi ze swoich interaktywnych elementów wystawy, jak na przykład telefony odtwarzające relacje uczestników rewolty czy kartki z powstańczego kalendarza, które zwiedzający mogą zabrać ze sobą do domu.

Budynek Sejmu

Interesującą atrakcją, związaną z już bardziej współczesną historią Polski, jest budynek Sejmu RP zlokalizowany przy ulicy Wiejskiej. Da się go łatwo rozpoznać, ponieważ charakterystyczny zaokrąglony dach sali plenarnej widoczny jest już z ulicy. Interesujące może okazać się, że miejsce to, także w środku, nie jest do zobaczenia tylko na ekranach telewizorów. Warto bowiem wiedzieć, że możliwe jest zorganizowanie wycieczki po budynku Sejmu.

Żelazowa Wola na Mazowszu dla fanów muzyki

Jedną z najciekawszych atrakcji dla wszystkich miłośników polskiej muzyki klasycznej, może okazać się wizyta w Żelazowej Woli, konkretnie w domu narodzin Fryderyka Chopina. Dworek Chopinów znajduje się nieopodal Kampinoskiego Parku Narodowego. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to oryginalny budynek z epoki. Ten spłonął bowiem podczas wojen napoleońskich.

Twierdza Modlin na Mazowszu

Wiekowa twierdza Modlin to jedna z najpopularniejszych atrakcji na Mazowszu wśród fanatyków historycznych. Rozkaz jej wybudowania wydał bowiem sam Napoléon Bonaparte w 1809 roku. Twierdza zlokalizowana jest na złączeniu Wisły, Narwi i Wkry.

Planując więc wycieczkę na Mazowsze, warto wcześniej sprawdzić, jakie najpopularniejsze atrakcje warte są odwiedzenia. Będąc w stolicy, dobrymi przystankami mogą okazać się Muzeum Powstania Warszawskiego oraz budynek Sejmu. Odchodząc nieco dalej od Warszawy, fanów muzyki może zainteresować dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a miłośników historii i militariów, np. Twierdza Modlin.