Woda pod presją. W Książenicach i Radoniach padły konkretne zapowiedzi

Woda pod presją. W Książenicach i Radoniach padły konkretne zapowiedzi

FOT. Urząd Miejski w Grodzisku

W Książenicach rozmowa o wodzie nie była teoretyczna. Chodziło o ciśnienie, którego czasem brakuje w kranach, i o sieć, która musi nadążyć za rosnącą zabudową południowej części gminy. Przy jednym stole zasiedli przedstawiciele samorządu, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz mieszkańcy Książenic i Radoni. Padły też konkrety – od modernizacji wodociągu w Radoniach po kolejne inwestycje, które mają ustabilizować dostawy.

  • W Książenicach padły pytania o ciśnienie i rozbudowę sieci
  • Radonie czekają na przebudowę wodociągu i nowe zabezpieczenia dla sieci
  • Planowanie inwestycji ma zacząć się od danych od właścicieli nieruchomości

W Książenicach padły pytania o ciśnienie i rozbudowę sieci

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Książenicach spotkali się zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego Katarzyna Marcinkowska, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Maciej Mański oraz mieszkańcy dwóch sołectw – Książenic i Radoni. Tematem nie były ogólne deklaracje, lecz konkretne problemy zgłaszane od dłuższego czasu: spadki ciśnienia wody w momentach największego zapotrzebowania i potrzeba dalszej rozbudowy infrastruktury wodociągowej oraz kanalizacyjnej.

To ważny sygnał zwłaszcza tam, gdzie zabudowa przybywa szybciej niż sieć. W takich miejscach każdy słabszy dzień instalacji odbija się na codziennym funkcjonowaniu domów. Samorząd i ZWiK chcą więc nie tylko reagować na bieżące uwagi, ale też wyprzedzać kolejne obciążenia, zanim staną się problemem na większą skalę.

Radonie czekają na przebudowę wodociągu i nowe zabezpieczenia dla sieci

Najmocniej wybrzmiała zapowiedź dotycząca ul. Gogola w Radoniach. To właśnie tam ma zostać przebudowany odcinek wodociągu, który łączy systemy zasilane przez stacje uzdatniania wody w Czarnym Lesie i Książenicach. Według zapowiedzi inwestycja ma poprawić parametry hydrauliczne sieci, a w efekcie ustabilizować ciśnienie wody dostarczanej do gospodarstw domowych. Początek prac planowany jest na przełom czerwca i lipca.

Podczas rozmów przedstawiono też szerszy plan działań prowadzonych przez ZWiK. Wśród nich znalazły się:

  • budowa zbiornika retencyjnego wraz z pompownią i zestawem hydroforowym w Radoniach,
  • rozbudowa zasobów ujęć wody,
  • modernizacja istniejących stacji uzdatniania,
  • poszukiwanie nowych zasobów wód podziemnych dla planowanej stacji „SUW Południe”.

Ta ostatnia inwestycja ma zabezpieczyć przyszłe potrzeby rozwijających się Książenic i Marynina. To właśnie tam presja na infrastrukturę będzie rosła wraz z kolejnymi domami i nowymi podłączeniami.

Planowanie inwestycji ma zacząć się od danych od właścicieli nieruchomości

W trakcie spotkania wyraźnie podkreślono jeszcze jeden wątek – bez informacji od mieszkańców trudno sensownie układać kolejne etapy rozbudowy sieci. Dlatego zachęcano właścicieli nieruchomości do sprawdzania własnych potrzeb w zakresie dostępu do wodociągu i kanalizacji, a także do składania deklaracji oraz zawierania umów przedwstępnych.

To praktyczny element całego procesu. Im wcześniej pojawiają się takie sygnały, tym łatwiej planować odcinki sieci, ich przepustowość i kolejność prac. A przy dynamicznie rozwijających się sołectwach właśnie od tego zależy, czy infrastruktura będzie nadążała za zmianami, czy będzie je tylko goniła.

na podstawie: UM Grodzisk Mazowiecki.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski w Grodzisku). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.