Jak może zakończyć się pozostawienie otwartego samochodu przekonało się ostatnio dwóch mieszkańców naszego powiatu. Chwilę nieostrożności wykorzystał 27-latek, który zabrał z pojazdów leżące tam rzeczy. Mężczyzna został ustalony i zatrzymany przez grodziskich kryminalnych. Usłyszał już zarzuty karne i grozi mu nawet 5 lat więzienia. Aby nie ułatwiać działania takim osobom, policjanci apelują o lepsze zabezpieczanie swojego mienia.

Działania wykrywcze wykonywane przez grodziskich kryminalnych natychmiast po zgłoszeniu kradzieży, już po kilku dniach doprowadziły do ustalenia osoby podejrzanej o ten czyn. Policjanci zatrzymali wytypowanego 27-latka. Podczas przeprowadzonych czynności potwierdził się przebieg przestępstwa. Mężczyzna przyznał się do tego, że wykorzystał moment kiedy kierowca hondy zostawił otwarte auto na jednym z parkingów w Grodzisku Maz. Bez trudu zabrał z niego elektronarzędzia. Od pokrzywdzonego funkcjonariusze wiedzieli, że samochód pozostawał otwarty tylko przez chwilę, kiedy kierowca poszedł po pozostałe rzeczy.

Policjanci pracujący przy tej sprawie wnikliwie przeanalizowali podobne zgłoszenia z ostatniego okresu. Szybko odkryli, że w ciągu miesiąca kradzież z otwartego samochodu miała także miejsce na terenie jaktorowskiej gminy. Przeprowadzone natychmiast czynności wskazywały, że sprawcą tego przestępstwa może być również zatrzymany mężczyzna. Tu także potwierdziło się, że wykorzystał on otwartą furtkę na posesję, a następnie otwarte drzwi peugeota, gdzie właściciel zostawił dokumenty i karty bankomatowe.

Zatrzymany usłyszał dwa zarzuty kradzieży. Za popełnienie tych czynów grozi mu do 5 lat pozbawieniea wolności.

Powyższe przykłady pokazują, że do kradzieży może dojść w różnych miejscach i nie potrzeba na to dużo czasu. Przestępcy obserwują zachowania innych osób i wykorzystują ich nieuwagę i brak ostrożności. Otwarte drzwi samochodu są  dużym ułatwieniem dla złodziei. Warto o tym pamiętać, nawet gdy auto stoi na własnej posesji lub mamy chwilową awarię zamka. Grodziscy policjanci przypominają o właściwym zabezpieczaniu swojego mienia.

Postępowania w tych sprawach nadzorują Prokuratury Rejonowe w Grodzisku Maz. i Żyrardowie.

asp.sztab. Katarzyna Zych