Wykańczanie balkonu – dlaczego konieczne jest zastosowanie listew zabezpieczających?

Wielu z nas marzy o własnym balkonie lub tarasie. Dzięki temu, bez względu na pogodę czy miejsce zamieszkania, możemy swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu czy organizować grilla dla znajomych. Zanim jednak zaprosimy gości, warto się upewnić, że balkon jest odpowiednio zabezpieczony – tak by jego posadzka przetrwała w nienaruszonym stanie przez wiele lat oraz by spływający z niej deszcz nie wyrządził żadnych szkód.

Płytki na balkon – najprostsze rozwiązanie

Płytki ceramiczne to materiał wręcz nieśmiertelny, którego nie brakuje właściwie w żadnym domu czy mieszkaniu. Ze względu na dużą wytrzymałość oraz odporność na wilgoć, sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak łazienka i kuchnia, ale często widujemy je również na balkonach. Płytki są obecnie dostępne na rynku w wielu różnych wzorach i kolorach, dlatego aranżacja wybranej przestrzeni z ich pomocą nie sprawia najmniejszych problemów.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej efektowne i najdroższe kafelki nie są wieczne, szczególnie jeśli nie zadbamy o prawidłowy montaż.

Po co stosuje się okapniki balkonowe?

Wykonanie posadzki na balkonie nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ trzeba zadbać o to, żeby deszcz i śnieg mógł swobodnie z niej spływać. Niestety często to zjawisko ma opłakane skutki dla elewacji – opady zaczynają po niej ściekać, pozostawiając po sobie brzydkie ślady, które trudno usunąć z fasady domu. Dodatkowo woda może zacząć przedostawać się pod płytki, a nawet, pod wpływem niskich temperatur, zamarzać, co może skutkować pękaniem kafelek.

By tego uniknąć, stosuje się właśnie listwy wykończeniowe. Tzw. okapniki balkonowe służą zabezpieczeniu posadzki na balkonie lub tarasie przy jednoczesnej ochronie elewacji przed opadami. Poprawnie zamontowane listwy odprowadzają wilgoć z daleka od ścian, skutkiem czego nie musimy się martwić, że elewacja zostanie naruszona. Warto jednak mieć na uwadze, by stosować odpowiednie profile balkonowe, które będą odporne na czynniki zewnętrzne.

Jaki okapnik balkonowy będzie najlepszy?

Przy wyborze listew wykończeniowych na balkon nie możemy zapominać, że takie elementy są wystawione na wymagające warunki atmosferyczne. Silne słońce, wiatr, obfite opady deszczu i śniegu – to i o wiele więcej muszą znosić profile balkonowe, które na dodatek są narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić, wybiera listwy plastikowe. Wydaje się to dobrym pomysłem, ponieważ mamy tutaj szeroki wybór kolorystyczny. Niestety plastik szybko pęka, a pod wpływem promieniowania UV może zacząć tracić pierwotny kolor.

Solidne okapniki balkonowe to takie, które chronią przed wilgocią, wytrzymują duże obciążenia i pozostają w idealnej kondycji na lata. Takie są profile dostępne na https://listwy.online/. W tym przypadku możemy zdecydować się na warianty wykonane ze stali nierdzewnej bądź z aluminium. Listwy wykonane z tych materiałów prezentują się bardzo estetycznie, a przy tym doskonale znoszą trudne warunki i zabezpieczają balkon, tak by ułożone na nich płytki nie ulegały uszkodzeniom. Dodatkowo znakomicie chronią elewację przed ściekającym deszczem.