Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grodzisk Mazowiecki

To był historyczny dzień dla Grodziska Mazowieckiego! 27 sierpnia 2020 r. w naszym mieście podpisana została umowa na budowę długo wyczekiwanej obwodnicy zachodniej. To jedna z największych w ostatnim czasie inwestycji na Mazowszu. Jej wartość to prawie 150 mln zł. Wykonawca – firma Strabag Polska – niebawem rusza z pracami, których zakończenie przewiduje się na 2022 rok. Obok obwodnicy wykonawca zbuduje drogi dojazdowe, wykona systemy odwodnieniowe i ciągi piesze i pieszo-rowerowe. Projekt przewiduje powstanie trzech rond: w ciągu ul. Logistycznej w strefie przemysłowej, na przecięciu ul. Orlicz-Dreszera w Kozerach oraz na Radziejowickiej w Kałęczynie. Obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej 579 będzie miała niespełna 7,5 kilometra i przebiegnie od autostradowego węzła Grodzisk Mazowiecki przez Natolin, Chlebnię, Chrzanów Duży, Wólkę Grodziską, Kozery, Kozerki i Kałęczyn. Za strefą przemysłową, w Chlebni, droga zacznie omijać Grodzisk Mazowiecki od zachodu.
Budowa obwodnicy jest warunkiem dalszego rozwoju Grodziska Mazowieckiego. Bez niej mielibyśmy problem ze „sprowadzaniem” do nas kolejnych firm, które w Grodzisku inwestują, a także nowych mieszkańców. Jedni i drudzy są nadzieją na przyszłość, a zablokowane korkami miasto po prostu odstrasza. Teraz to się zmieni, dlatego ośmielę się stwierdzić, że jest to najważniejszy dzień dla Grodziska Mazowieckiego od czasów uruchomienia u nas Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – powiedział burmistrz Grzegorz Benedykciński.
Tomasz Lewandowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – Koszt kontraktu wynosi ok. 150 mln zł, natomiast łącznie z kosztami pozyskania terenów to prawie 200 mln zł. Wykonawca jest przygotowany, my również. Mam nadzieję, że po zakończeniu inwestycji mieszkańcy Grodziska odczują wyraźną poprawę komunikacyjną, w postaci odciążenia od ruchu tranzytowego.
Na ten moment czekaliśmy długie lata. Dlaczego tak długo to trwało wyjaśnił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik – Budowa takiej obwodnicy to nie tylko kwestia pieniędzy, ale też ciągłych, powracających protestów i odwołań. Procedury w naszym kraju są określone i nie możemy ich pominąć, dlatego w tak silnie zurbanizowanych przestrzeniach jak ta, buduje się bardzo ciężko. Występujące tam konflikty są olbrzymie. Życzę wykonawcy, żeby sprawnie, bez utrudnień i przeciwności losu zrealizował tę obwodnicę.

Zobacz, jak będzie przebiegać obwodnica: https://www.youtube.com/watch?v=Ckeabn5bZKo