W ostatnim czasie na terenie powiatu grodziskiego doszło do kilku kradzieży rowerów. Jednoślady najczęściej giną ze stojaków, klatek schodowych oraz posesji. Zaobserwować można, że czym droższy jest model roweru, tym wzrasta ryzyko kradzieży. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich dobre zabezpieczenie. Grodziscy policjanci zachęcają do korzystania z urządzeń dobrej jakości i miejsc monitorowanych, a także zgłaszania podejrzanych sytuacji.

Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” dotyczy każdego przypadku kradzieży. Niestety, potwierdza się także przy przestępstwie, w którym obiektem jest nasz jednoślad. Pozostawiając rower, zwłaszcza nowy lub droższy, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież lepiej zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

Także pomieszczenie, w którym zostawiamy nasz pojazd na dłużej warto wyposażyć w atestowane zamki, a rower dodatkowo przypiąć. Dobrze też często sprawdzać nasze pomieszczenie, zwłaszcza gdy przez dłuższy czas z niego nie korzystamy. Jeśli jest to piwnica w bloku, zasada zamykania i kontrolowania drzwi wejściowych powinna być przestrzegana przez wszystkich lokatorów.

W ostatnim czasie na terenie powiatu grodziskiego doszło do kilku kradzieży rowerów. Policjanci intensywnie pracują nad wykryciem sprawców tych przestępstw. Nie zawsze mają możliwość skorzystać z dodatkowych informacji od świadków, czy nagrań z monitoringu. Dlatego po raz kolejny apelujemy o dobre zabezpieczanie swoich rowerów i korzystanie z miejsc objętych stałym nadzorem kamer lub osób. Złodzieje wybierają łatwy dostęp do swojego łupu- słabe zabezpieczenia lub ich brak, miejsca,w których nikt nie zwraca na nich uwagi. Jeśli zauważymy podejrzane zachowanie osoby w pobliżu stojaków na rowery (np. trudności w odpięciu linki lub szybkie pakowanie roweru do bagażnika samochodu), informujmy o tym policjantów. W ten sposób możemy zapobiec tym i innym przestępstwom popełnianym często przez tych samych sprawców.

asp.sztab. Katarzyna Zych